UT 2016 Odder, Tølløse og Søndersø

UT Odder 2016

Hold 1 – Terræn ved Sophienlund

Terrænleder Hold 1: Henk Smid - Tlf. 26121627

01 - Fyrkildes Aiko DK12505/2015, Kleiner Münsterländer,

Han, født: 26.06.2015

Far: Gråsidingens Xenofon DK09677/2010

Mor: Adi DK06372/2011

Opdrætter: Gert Jul Gandrup. Enshøjvej 7, 9610 Nørager

Ejer & fører: Bjarne Gram, Ahornvej 1F, 6500 vojens.

61 p.

02 - Pluto DK17587/2014, Kleiner Münsterländer,

Han, født: 05.10.2014

Far: Nesko Vom Heeker Eichengrund DK04215/2009

Mor: Fuglevang´s Oh Daisy DK08858/2012

Opdrætter: Henrik Søgaard Jørgensen, Hølletvej 12, 6920 Videbæk

Ejer & fører: Heidi Pedersen, Lykkegårdsvej10.C, 6700 Esbjerg

68 p.

.

03 - Gudenådalens Cira DK10087/2015, Kleiner Münsterländer,

Tæve, født: 24.05.2015

Far: Gråsidingens Xenofon DK09677/2010

Mor: Freja DK02671/2007

Opdrætter: Tage S. Nielsen, Långawten 34, 8643 Ans By

Ejer & fører: Tage S. Nielsen, Långawten 34, 8643 Ans By

63 p.

04 - Sneppegårdens Chanto DK05728/2015, Kleiner Münsterländer,

Han, født: 19.03.2015

Far: Uldjydens Hein DK05155/2007

Mor: Hulbæk Iben DK12142/2012

Opdrætter: Christian Thorsen, Østerbyvejen 55, 9940 Læsø

Ejer & fører: Per Madsen, Lykkegårdsvej 14.O 6700 Esbjerg

59 p.

05 - Fyrkildes Anthon DK12504/2015, Kleiner Münsterländer,

Han, født: 26.06.2015

Far: Gråsidingens Xenofon DK09677/2010

Mor: Adi DK06372/2011

Opdrætter: Gert Jul Gandrup. Enshøjvej 7, 9610 Nørager

Ejer & fører: Jørn Bach Hansen, Ved Granerne 1, 8850 Bjerringbro

63.p

 

Hold 2 - Terræn ved Horskærgaard

Terrænleder Hold 2: Jens Jørgen - Tlf. 61662476

 

 

06 - Sjørslev´s Isa DK16135/2015, Tysk Langhår ,

Tæve, født: 04.09.2015

Far: Gero vom Veybach VDH/ZDL 338/12

Mor: Sjørslev´s China DK21450/2007

Opdrætter: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Ejer & fører: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

71 p. Testens bedste hund

 

 

07 - Mosehøjs Diemal Stacy (Ella), DK05910/2015, Drentsche Patrijshond,

Tæve, født: 01.03.2015

Far: Diesel v. ´t Arrêt DK03751/2010

Mor: Mosehøjs Sidin Malou DK20640/2008

Opdrætter: J. Jongstra & O. Sørensen, Bjarupgårdvej 14, 8600 Silkeborg

Ejer & fører: Kresten Pedersen, Kvottrupvej 41, 8471 Sabro

66 p.

08 - Thasjani´s Minka DK10968/2015, Vizsla,

Tæve, født 10.06.2015

Far: Vadászfai Sólyom DK14707/2009

Mor: Thasjani`s Frigg DK08743/2009

Opdrætter: H. B. Nielsen & M. Nielsen, Skanderborgvej 90, 8762 Flemming

Ejer & fører: Hjalmar Bartholin Nielsen, Skanderborgvej 90, 8762 Flemming

44 p.

09 - Cæsar DK03165/2015, Weimaraner,

Han, født: 18.02.2015

Far: Huntess Astro 11590/2009

Mor: Chili DK07129/2011

Opdrætter: Rene Toft, Fårupvej 16, 7300 Jelling

Ejer & fører: Martin Dannemand, Bondeshøjvej 3, 8382 Hinnerup

63 p.

10 - Carlos (Balou), DK09629/2015, Kleiner Münsterländer,

Han, født: 17.05.2015

Far: Quorum´s Grip S 45586/2007

Mor: Bijou DK10537/2011

Opdrætter: Rolf Hecht Knudsen, Refstrupvej 20, 7321 Gadbjerg

Ejer & fører: Torben Cæsar Bisgaard Bjerrum, Asmild Dige 39, 8800 Viborg

68 p.

Hold 3 - Terræn ved Gammelgaard

Terrænleder hold 3: Jesper Kolbeck - Tlf. 61701986

11 - Svishaves Baya DK17842/2015, Kleiner Münsterländer,

Tæve, født: 27.09.2015

Far: Karlo Vom Grenzwall VDH/KLM 10-0660

Mor: Vesthimmerland`s Bina DK06263/2008

Opdrætter: Ib Vang Pedersen, Svishavevej 61, 5330 Munkebo

Ejer & fører: Ib Vang Pedersen, Svishavevej 61, 5330 Munkebo

45 p.

12 - Dixie DK08189/2015, Drentsche Patrijshond,

Tæve, født: 01.05.2015

Far: Kiet LOSH 1093180

Mor: Vindhøj´s Milou DK16582/2011

Opdrætter: Flemming Bruun Engelbreth, Visborggaard Alle 15, 9560 Hadsund

Ejer & fører: Flemming Bruun Engelbreth, Visborggaard Alle 15, 9560 Hadsund

60 p. Ikke mulighed for stand, ikke bestået

 

13 - Løvmosen´s Menja DK16198/2015, Kleiner Münsterländer,

Tæve, født: 07.09.2015 Far: Hopkirk´s Ballegaards Trold DK10592/2007

Mor: Løvmosen´s Gaia DK04744/2009

Opdrætter: Søren Berggreen Schmidt, Nørre Forumvej 20, 6715 Esbjerg N

Ejer & fører: Jens Thomsen, Østervangsvej 83, 8830 Tjele

58 p. Ikke mulighed for stand, ikke bestået

14 - Aya DK08190/2015, Drentsche Patrijshond,

Tæve, født: 01.05.2015

Far: Kiet LOSH 1093180

Mor: Vindhøj´s Milou DK16582/2011

Opdrætter: Flemming Bruun Engelbreth, Visborggaard Alle 15, 9560 Hadsund

Ejer & fører: Henning Wilstrup, Dybdalsvej 19, 7850 Stoholm

65 p.

 

15 - Svishaves Bine DK17845/2015, Kleiner Münsterländer,

Tæve, født: 27.09.2015

Far: Karlo Vom Grenzwall VDH/KLM 10-0660

Mor: Vesthimmerland`s Bina DK06263/2008

Opdrætter: Ib Vang Pedersen, Svishavevej 61, 5330 Munkebo

Ejer & fører: Jørgen Gregers Poulsen, Søndergade 26, 6690 Gørding

55 p.

 

 

UT Tølløse 2016

 

Hold 1

Dommere: Karina Böttcher (Ordførende/Obfrau), Just Mikkelsen

Elev: Palle Jørgensen (tlf.: 61 71 59 44)

Terrænleder: Bo Pedersen

Elverdams Huxi DK09073/2015, KlM, han, født 20.4 2015, chip: 208250000051700

Fører: Lasse Eriksen, 3320 Skævinge

62 p., hals på syn (Sil)

Cody DK09626/2015, KlM, han, født 17.5 2015, chip: 208210000465087

Fører: Kamma Skaarup, 4700 Næstved

63 p., hals på spor (Spl)

Basil DK09405/2015, KlM, han, født 22.4 2015, chip: 208210000520189

Fører: Rene Bendtzen, 4241 Vemmelev

70 p.

Sneppegården Cato DK05726/2015, KlM, han, født 19.3 2015, chip: 208210000516522

Fører: Iben Siff Skeltved, 3540 Lynge

64 p.

Fuglevangs Rollo DK09139/2015, KlM, han, født 25.04.2015, chip: 208250000051707

Fører: Steen Overgaard Sørensen, 2000 Frederiksberg

37 p.

Hold 2

Dommere: Hansi Schmitt (Ordførende/Obmann), Anders Wanstrup (tlf.: 40 84 30 06)

Terrænleder:

Elverdams Herbert, DK09072/2015, KlM, han, født 20.4 2015, chip: 208250000051634

Fører: Keld Thuesen, 4681 Herfølge

47 p., hals på syn (Sil)

Vestjyden’s Eiko DK06368/2015, KlM, han, født 16.3 2015, chip: 208250000055838

Fører: Johnny Bo Jørgensen, 7480 Vildbjerg

70 p., hals på syn (Sil)

 

Gråsidingens Hirs SE21388/2015, KlM, han, født 4.3 2015, chip: 968000010375062

Fører: Mattias Pergler, Sverige (flyttet fra hold 3)

73 p., hals på syn (Sil)

 

 

Lundahl Ecco DK10288/2015, KlM, han, født 21.5 2015, chip: 208250000051817

Fører: Jakob Helmer Nielsen, 3230 Græsted

67 p.

Hold 3

Dommere: Thomas Böttcher (Ordførende/Obmann), Henrik Raae Andersen (tlf.: 25 78 66 65)

Terrænleder: Henrik Raae Andersen

Gråsidingens Ilse SE38893/2015, KlM, tæve, født 3.6 2015, chip: 968000010377479

Fører: Karl-Olof Hildingsson, Sverige

74 p., hals på syn (Sil) (Hare og Råvildt)

 

Rønnegaards Rita DK11366/2015, Viz, tæve, født 26.5 2015, chip: 208213990232429

Fører: Jakob Borch, 4000 Roskilde

Ikke bestået, iht. Testregler for Unghundetest (UT) og Avlshundetest (AT) i Danmark §10,1 - Viser ingen anlæg for sporarbejde

 

Vestjyden’s Ela DK06371/2015, KlM, tæve, født 16.3 2015, chip: 208250000055841

Fører: Jacob Mærsk Jensen, 7480 Vildbjerg (flyttet fra hold 2)

75 p.

 

Hedeskov’s Kritte DK11815/2015, KlM, tæve, født 24.06.2015, chip: 208250000065307

Fører: Sussie Mattsson, 5592 Ejby Løbsk

75p. hals på syn (Sil) Testens bedste hund

 

Hold 4

Dommere: Carsten Lundhøj (Ordførende/Obmann) (tlf.: 20 20 26 76), Bjarne Nürnberg

Terrænleder:

Elverdams Hero DK09075/2015, KlM, han, født 20.4 2015, chip: 208250000051523

Kim Busk, 4700 Næstved

Ikke færdigbedømt. Ikke bestået

Jim Beam VS du Berceau de Bugatti (Otto) DK04197/2015, Wie, han, født 22.11 2014, chip: 250268500809155

Fører: Susanne Hellmig Garborg,

55 p., hals på syn (Sil)

Uldjydens Puk (Freya) DK03137/2015, KlM, tæve, født 25.01 2015, chip: 208250000044769

Fører: Johnni Jarlgren, 3550 Slangerup

68 p.

Uldjydens Pax DK03135/2015, KlM, han, født 25.01 2015, chip: 208250000044807

Fører: Lisbeth Sørensen, 7480 Vildbjerg

52 p., hals på syn (Sil)(Råvildt)

UT Søndersø 2016

Katalog nr. 1: Kleiner Münsterländer

Hedeskov´s Rikki, dk11811/2015

Fører: Karin D. B. Christiansen, Ørsbjergvej 65, 5560 Aarup.

60 point

 

Katalog nr. 2: Tysk Langhår

Mille, dk10895/2015

Fører: Jens Christian Jensen, Nørregade 52, 5592 Ejby.

62 point

 

Katalog nr. 3: Weimaraner, langhåret

Dena von der Landweer, dk00456/2016

Fører: Esben Rytter, Søndre Fælledvej 25, 7160 Tørring.

58 point

 

Katalog nr. 4: Kleiner Münsterländer

Sazzy, dk18216/2014

Fører: Anja Ylönen, Overdrevsvej 18, 4200 Slagelse.

71 point, prøvens bedste

 

Katalog nr. 5: Tysk Langhår

Kato, dk10890/2015

Fører: Frits Kronborg, Bogøvænget 13, 5500 Middelfart.

65 point