UT 2017 Tølløse, Langeland, Fyn, Hjarnø, Odder, Hammelev

Unghunde Test, UT Tølløse 11.marts 2017

 

Afholdt af Jagtbrugshunde.dk

Hold 1

 

Dommere: Henrik Raae Andersen (Ordførende), Mogens Halkjær Pedersen

 

Terrænleder: Henrik Raae Andersen, tlf. 25 78 66 65

 

 

Vestjydens Gina, DK11688/2016, KlM, tæve

Født 1.6 2016, chip: 208250000080700

Fører: Ib Jensen, Københavnsvej 316, 4760 Vordingborg

Bestået 70 p., hals på syn (råvildt) Prøven bedste hund!

 

Elverdams Igor DK07636/2016, KlM, han

Født 11.04.2016, chip: 208250000076695

Fører: Palle Jørgensen, Illebøllevej 38, 5900 Rudkøbing

Bestået 69 p., hals på syn (hare)

 

Busvizslans Incredible Inuk DK06437/2016, Vizsla, korth., han

Født 06.01.2016, chip: 752098100775310

Fører: Per Stouby, Barsebæk 66, 4300 Holbæk

Bestået 63 p.

 

Kongelunden Ras DK10347/2016, KlM, han

Født 11.05.2016, chip: 208274000103137

Fører: Tommas Brogaard, Dragør - Ikke ejerskiftet

Bestået 60 p., hals på syn (hare og råvildt)

 

Mosehøjs Erci Bendsen DK10905/2016, DP, han

Født: 11.05.2016, chip: 208210000575363

Fører: Johanna Jongstra, Bjarupgårdsvej 14 a, 8600 Silkeborg

Bestået 70 p.

 

 

Hold 2

 

Dommere: Carsten Lundhøj (Ordførende), Casper Raahede

 

Terrænleder: (Henrik Raae Andersen)

 

 

Allie DK11719/2016, KlM, tæve

Født 05.06.2016, chip: 208250000080621

Fører: Jack Andersen, Edvard Storms Vej 9, 1 th., 2450 Kbh. SV.

Ikke bestået 27 p. – tager trods flere forsøg ikke harefod op. Mangler kontakt til fører

 

Athos DK13245/2016, Vizsla, ruh., han

Født 18.07.2016, chip: 208210000577053

Fører: Anne Secher, Hjortekærbakken 6, 2800 Kgs. Lyngby

Bestået 69 p.

 

Hot Shoot's Pernod DK19223/2015, Wei, korth., han

Født 07.11.2015, chip: 208210000545510

Fører: Britta Schougaard, Åmosevej 20, 4450 Jyderup

Bestået 45 p.

 

Hot Shoot's Porche DK19221/2015, Wei korth., tæve

Født 07.11.2015, chip: 208210000544222

Fører: Lone Otto, Sommervej 2, 4040 Jyllinge

Bestået 54 p.

 

Luna DK14335/2016, KlM, tæve

Født 27.07.2016, chip: 208250000080023

Fører: Malene Krarup, Stolpekærvej 14, 3370 Melby

Ikke bestået 44 p. - viser ikke anlæg for stand trods flere chancer

 

 

Hold 3

 

Dommere: Bjarne Nürnberg (Ordførende), Just Mikkelsen

 

Terrænleder: Bo Pedersen

 

 

Rimmehuse´s Eks, DK13047/2016, KlM, han

Født 27.06.2016, chip: 208274000015163

Fører: Frederik Nebeling, Ålborggade 16, 2 tv., 2100 København Ø

Bestået 55 p.

 

Kongelunden Kyria, DK10350/2016, KIM, tæve

Født 11.05.2016 Chip: 208274000103136

Fører: Daniel Bøilerehauge Hartig, Jagtvej 7 1 th., 2200 København N

Bestået 58 p., hals på syn (hare)

 

Åløkkens Tyson DK00842/2016, KlM, han

Født 13.12.2015, chip: 208210000558280

Fører: Mogens Boesen, Heggelunds Alle 18, 2600 Glostrup

Bestået 63 p., hals på syn (råvildt)

 

Mosehøjs Erci Bitte, DK10909/2016, DP, tæve

Født: 11.05.2016, chip: 208210000574101

Fører: Anders Carlsson, Mannarp, Gustavsberg 450, S-30561 Harpling

Bestået 51 p.

Unghunde Test, UT Langeland 18. marts 2017

 

Afholdt af Jagtbrugshunde.dk

 

1. Bosco, DK07190/2016 Kleiner Münsterländer, han

Født: 06.04.2016, chip: 208246000131903

Ejer og fører: Bjørn Toudahl, Foulum 8830 Tjele

Bestået 66 point

 

2. Elverdams Ivan, DK07639/2016 Kleiner Münsterländer, han

Født 11.04.2016, chip: 208250000076692

Ejer og fører: Michael D. Larsen, Korup 5210 Odense NV

Bestået 74 point, hals på syn. Prøvens bedste hund!

 

3. L’angelo D’oro Marcus Aurelius (Lillebror) DK10677/2016 Bracco Italiano, han

Født: 26.05.2016, chip: 208210000575110

Ejer og fører: Klaus Elian, Simmerbølle 5900 Rudkøbing

Bestået 67 point

 

4. Akima SE57102/2015 Kleiner Münsterländer, tæve

Født 20.10.2015, chip: 752098100774714

Ejer og fører: Edit Wilson, Tranemo Sverige

Bestået 73 point, hals på syn

 

5. Chui DK10402/2016 Kleiner Münsterländer, han

Født: 13.05.2016, chip: 20825000079654

Ejer og fører: Elissabeth Refslund, Seest, 6640 Lunderskov

Bestået 72 point, hals på syn

Unghunde Test, UT Søndersø Fyn 26. marts 2017

 

Afholdt af Jagtbrugshunde.dk

Katalog nr. 1: Kleiner Münsterländer

Elverdams Isabel, DK07640/2016

Fører: Svend Knudsen.

Bestået 69 point, Hals på fod.

 

Katalog nr. 2: Vizsla, korthåret

Quodian’s Cèzanne, DK20264/2016

Fører: Henrik Palm Nielsen.

Bestået 49 point

 

Katalog nr. 3: Vizsla, korthåret

Qvistorf Mg, DK03445/2016

Fører: Hanne Rye Petersen.

Bestået 30 point

 

Katalog nr. 4: Tysk langhåret

Sgina, DK01436/2016

Fører: Bent Christensen.

Bestået 72 point

Katalog nr. 5: Kleiner Münsterländer

Skårupegnens Bushman, DK04017/2016

Fører: Niels Faurby. Prøvens bedste hund.

Bestået 72 point, Hals på syn. Prøvens bedste hund.

Unghunde Test, UT Hjarnø 25. marts 2017

 

Afholdt af Jagtbrugshunde.dk

Trehøjens Diva Wilma Dk09047/2016, 20/04-2016, T, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer

Fører: Jacob Askov Petersen

Bestået 72 point, hals på syn

 

Caya Dk15893/2016, 09/08-2016, T, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer

Fører: Tine Broen Nielsen

Bestået 74 point, hals på spor, Testens bedste hund

 

 

Chili Dk15891/2016, 09/08-2016, T, Brunskimmel, Kleiner Münsterländer

Fører: Bjarne Nordland Sørensen

Bestået 74 point, hals på syn

 

 

Grevegården Saga DK08715/2016, 23/04-2016, T, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer

Fører: Niels Peder Greve

Bestået 46 point, hals på syn

 

 

Heikki DK17644/2016, 27/09-2016, H, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer

Fører: Jan L. Larsen

Bestået 72 point, hals på syn

 

 

Bison DK17646/2016, 27/09-2016, H, Brun/Hvid, Kleiner

Fører: Jens Ole Salling

Bestået 51 point, hals på syn

 

 

Tereknutens Fabbri No46316/16, 05/06-2016, T, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer

Fører: Tom Jacobsen, Norge

Bestået 57 point, hals på syn

 

 

Sasja DK17649/2016, 27/09-2016, T, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer

Fører: Lene Rosendal

Bestået 70 point, hals på syn

 

 

Sjørslev's Jolly DK14614/2016, 23/07-2016, T, Brun, Tysk Langhår

Fører: Preben Kjær Pedersen

Bestået 54 point, stum

 

 

Sjørslev's Jenni Dk14611/2016, 23/07-2016, T, Brun, Tysk Langhår

Fører: Holger Pedersen

Ikke bestået 54 point – har på dagen trods chancer ikke vist anlæg for stand (0 point i anlægget stand)

 

Unghunde Test, UT Odder 1. April 2017

 

Afholdt af Jagtbrugshunde.dk

 

 

Hold: 1

 

 

Dommer: Peter W. Jürgensen og Asp. dommer Casper Raahede

 

0001 - Skårupegnens Balder DK04018/2016, 26/02-2016, H, Brunskimmel, Kleiner Münsterländer (Uri Vom Kiefernwalde - Molly)(w)

O: Lars Pedersen, 5881 Skårup Fyn, Danmark

E: Mette Post, Michael Post, Stenhøjvej 3, 8450 Hammel, 40761184

Fører: Mette Post - Bestået 71 p.

 

0002 - Alfrida DK19342/2015, 01/11-2015, T, Musegrå-K, Weimaraner, Korthåret (Thornvig's Rossi -Masp Aya)(w)

O: Kent Mikkelborg Larsen, 6740 Bramming, Danmark

E: Søren Vad Nielsen, Skalstrupvej 57, 7570 Vemb, 20816550

Fører: Søren Vad Nielsen - Bestået 53 p.

 

0003 - Mille DK00184/2016, 20/10-2015, T, Hvid M Brun, Drentsche Patrijshond (DKCH Mosehøjs Bufri Eros - Maggie)(w)

EO: Ken Pedersen, Sundparken 10, 3600 Frederikssund, 47384214 - 50702523

Fører: Ken Pedersen - Bestået 58 p.

 

0004 - Alma DK13246/2016, 18/07-2016, T, Rødgul, Vizsla,ruhåret (Amigo -Daniavizslas Halley)(w)

EO: Susan Brødbæk, Fælledvej 4, Gørding, 7570 Vemb, 61745772

Fører: Susan Brødbæk - Ikke bestået 29 p. for ung og ikke jagtlig vågnet

 

0005 Mosehøjs Erci Wilma - DK10908/2016,11/05-2016, T, Hvid M Brun, Drentsche Patrijshond (DKCH Mosehøjs Bufri Eros - Mosehøjs Mazmal Cille)(w)

O: Johanna Jongstra, Ole Sørensen, 8600 Silkeborg, Danmark

E: Asbjørn Kortnum Mogensen, Glarbjergvej 35, Lomborg, 7620 Lemvig, 23699368

Fører: Asbjørn Kortnum Mogensen - Bestået 65 p.

 

 

Hold: 2

 

 

Dommer: Just Mikkelsen og asp. dommer Johanna Jongstra

 

0006 - Grevegården Frej DK08714/2016, 23/04-2016, H, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer (DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH DKJCH Rico - Chica(w)

O: Niels Peder Greve, Jette Greve, 9200 Aalborg Sv, Danmark E: Thomasasger Hansen, Egeskovvej 17, 8800 Viborg, 30930264

Fører: Thomasasger Hansen - Bestået 61 p.

 

0007 - Huntess Bella DK10513/2016, 16/05-2016, T, Sølv-K, Weimaraner, Korthåret (DKCH INTCH Huntess Astro Gaby)(w)

O: Hanne Bro Hansen, 7080 Børkop, Danmark

E: Henning Østerbro, Nøddelunden 7, 8723 Løsning, 40285440

Fører: Henning Østerbro - Bestået 43 p.

 

0008Mosehøjs Erci Macon - DK10906/2016, 11/05-2016, H, Hvid M Brun, Drentsche Patrijshond (DKCH Mosehøjs Bufri Eros - Mosehøjs Mazmal Cille)(w) O: Johanna Jongstra, Ole Sørensen, 8600 Silkeborg, Danmark

E: Peter Kaae Schmidt, Kærgade 21, 8940 Randers Sv, 40940043

Fører: Peter Kaae Schmidt - Bestået 61 p.

 

0009 - Rønnegaards Svend Arne DK08942/2016, 25/04-2016, H, Gylden, Vizsla,korthåret (Thasjani's Gismo -Krudtens Kenobi)(w)

O: Sandra Stålberg, 9340 Asaa, Danmark

E: Thomas Michaelsen, Gravensgade 1, 9320 Hjallerup, 28551200

Fører: Thomas Michaelsen - Bestået 65 p.

 

0010 - Achilleus DK19335/2015, 01/11-2015, H, Musegrå-K, Weimaraner, Korthåret (Thornvig's Rossi -Masp Aya)(w)

O: Kent Mikkelborg Larsen, 6740 Bramming, Danmark

E: Brian Abild, Vibevej 1, 6000 Kolding, 72583215

Fører: Brian Abild - Bestået 72 p. og prøvens bedste hund.

Ekstra Unghunde Test, UT Tølløse 9. April 2017

 

Afholdt af Jagtbrugshunde.dk

Sjørslev's Jenni Dk14611/2016, 23/07-2016, T, Brun, Tysk Langhår

Ejer: Holger Pedersen, Fører: Børge Wæverstrøm

Bestået 74 point, hals kan ikke bedømmes, Testens bedste hund

 

Gråsidingens Jura SE14727/2016, 05/01-2016, T, B/H, Kl.M

Ejer og fører: Stefan Wärdig, Sverige

Bestået 71 point, hals på syn og spor

 

Caja DK09734/2016, 10/05-2016, T, BSK, Tysk langhår

Fører: Anton Kolding

Bestået 71 point, hals på syn

 

Gråsidingens Kloka (Stella) SE31398/2016, 24/04-2016, T, BSK, Kl.M

Ejer og fører: Camilla Barse, Sverige

Bestået 57 point, hals på syn

Ekstra Unghunde Test, UT Hammelev 9. April 2017

 

Afholdt af Jagtbrugshunde.dk

L'Angelo D'Oro Clodius Albina DK10679/2016, Bracco Italiano

Ejer og fører: Anders Lents Kjøgx

Bestået 60 point, stum

 

Wysiwyg S Zaki DK04285/2016, Tysk Langhår

Ejer og fører Arne Kjeldgård Johansen

Bestået 71 point, hals kan ikke bedømmes.